Preventivni pregled uključuje ginekološki pregled, PAPA test, kolposkopiju, ultrazvučni pregled, kao i određene briseve i analize
O tome koliko su preventivni pregledi važni ne treba previše da se govori, jer oni zapravo služe da bi se predupredile pojedine na izgled neizlečive bolesti. Kada je reč o ženama, najbitniji su preventivni ginekološki pregledi, kao i pregled dojki. Znači na preventivni pregled treba otići i pre i nego što se pojave prvi simptomi, jer kada počnu da ukazuju u pojedinim slučajevima, nažalost već bude kasno. Stoga, ovaj vid pregleda ne bi trebalo da bude bauk, već naprotiv, oni treba da posluže kako bi se sačuvalo dobro zdravlje.
Šta uključuje preventivni ginekološki pregled?
Preventivni pregled uključuje ginekološki pregled, PAPA test, kolposkopiju, ultrazvučni pregled, kao i određene briseve i analize. Naime, rutinska stvar koju će uraditi vaš ginekolog jeste uzimanje podataka o vašim životnim navikama, zatim pitaće vas i o istoriji bolesti u porodici ili da li ste bolovali od nečeg. Zatim sledi pregled genitalija i vidljivog dela grlića materice. Ovim postupkom se ustanovljava da li postoje neke promene vidljive oku kao što su crvenilo kože, osip i slično.
Kada i koliko često treba ići na pregled?
Ginekolozi se slažu da bi na preventivni pregled trebalo ići minimum jednom godišnje. Neki ginekolozi čak preporučuju posetu njihovoj ordinaciji i dva puta godišnje, ukoliko nemate nikakvih simptoma. Ako se razbolite ili ste u prošlosti imali neke tegobe, onda se konsultujte sa stručnom osobom koliko često treba da idete na kontrolu.
Šta je PAPA test?
Papanikolau ili PAPA je brz i bezbolan test kojom se utvrđuju prekancerogena ili kancerogena stanja grlića materice. Za svaku ženu on je vrlo bitan jer se njime sa velikom sigurnošću mogu ustanoviti promene na grliću. Preporuka je da se on raditi tri godine nakon početka seksualnih odnosa, ali ne kasnije od navršene 21. godine života.
Šta je kolposkopija?
Kolposkopija je pregled grlića materice koji se rari pomoću kolposkopa, a reč je o medicinskom instrumentu sa uveličanjem i do nekoliko desetina puta. Uz njegovu pomoć se uočavaju mikroskopske promene u strukturi genitalnog tkiva. Naime, kombinacijom PAPA testa i kolposkopije mogu se i do 98 odsto utvrditi sve promene.
Šta je ultrazvučni pregled?
On podrazumeva pregled odnosno vizualizaciju unutrašnjih organa uz pomoć sonde koja povratnu sliku šalje na ekran računara. Ultrazvuk može biti tranabdominalni kada se pregled radi preko donjeg dela stomaka i transvaginalni kada se pregleda preko vagine. U slučaju da radite transabdominalni ultrazvučni pregled trebalo bi da popijete 4-6 čaša vode, otprilike sat vremena pre pregleda. Da bi slika bila jasnija, bešika mora biti puna. S druge strane kada je reč o transvaginalnom pregledu, bešika mora biti prazna. U oba slučaja pregled je bezbedan i bezbolan.
Šta su cervikalni i vaginalni bris?
Ukoliko želite da budete mirni bar godinu do dve dana, vaš ginekolog će vam uzeti i uzorke sekreta i to cervikalnim i vaginalnim brisem. U slučaju seksualno neaktivnih osoba uzima se samo vaginalni bris, osim u nekim sumnjivim okolnostima. Štapićem sa vatom koji podseća na malo veći štapić za uši prosto se obrišu ovi prostori. Potom se uzorci šalju na dalju analizu.
Kako se radi analiza uzorka?
To podrazumeva mikrobiološke i virusološke analize, što konkretno znači da se uzorci ispituju i gleda se da li postoji gljivica, virus ili bakterija.
Koliko postoji grupa sekreta?
Sem spomenutih analiza, utvrđuje se i grupa sekreta kojih ima šest. Ako je sekret u prvoj ili drugoj grupi, nemate zašto da brinete. Međutim, ukoliko se nalazi u nekoj od preostalih četiri, dalje lečenje će biti neophodno i njega određuje ginekolog.
Kada je najbolja poseta?
Najbolje vreme za posetu ginekologu je između dve menstruacije, negde u periodu ovulacije. U zavisnosti od dužine ciklusa, to može biti između jedanaestog i dvadeset prvog dana ciklusa.