Ukoliko se bolest ne otkrije na vreme najčešće dolazi do zloćudnog kancera gde su prognoze uglavnom loše
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije karcinom prostate je trenutno najčešće maligno oboljenje kod muškaraca u Evropi i Americi i drugi je po smrtnosti od svih kancera kod muškaraca, odmah iza raka pluća. Surova statistika upozorava da se skoro svaki sedmi muškarac tokom života susretne sa rizikom da dobije kancer prostate. U Srbiji godišnje oboli skoro 2.800 muškaraca, a tako gotovo 900 osoba izgubi bitku sa ovom opakom bolešću. Samo prevencijom, ranim dijagnostikovanjem i pravovremenim lečenjem može se smanjiti ova crna statistika.
Šta je prostata?
Bez obzira na to koliko ima godina, svaki muškarci se bar jednom u životu susreo s problemom prostate, međutim kako osoba stari taj rizik se povećava i zato se smatra da skoro svaki drugi nakon 60 godina starosti iskusi neki od problema koji zadaje prostata. Prostata se nalazi se u maloj karlici odnosno kod mokraćnog kanala, a smeštena je ispred debelog creva i kada je zdrava izgledom podseća na kesten. Osnovna funkcija prostate je proizvodnja semene tečnosti. Baš kao što su urinarne infekcije česte kod žena, tako je upala prostate (prostatitis) karakteristična za muškarce.
Kada se javljaju problemi?
Ova upala je najčešće izazvana bakterijskim, virusnim i gljivičnim infekcijama, a u pojedinim slučajevima i poremećaj metabolizma mokraćne kiseline, suženja mokraćne cevi, pa i tumori mogu da prouzrokuju problem. Bakterijske infekcije mogu da se pojave iz nehigijene, pada imuniteta ili nezaštićenog seksualnog odnosa. U nekim slučajevima prostatitis se dobija usled mehaničke povrede poput postavljanja katetera u mokraćnu cev. ili pada imuniteta. Ukoliko vam je neka od bakterija ušla u prostatu, dolazi do prostatisa koji se lako može lečiti.
Koji su simptomi?
Upala prostate može da bude akutna i hronična. Akutna se javlja odjednom, a simptomi su bolovi u predelu ispod i iza polnog organa, bolovi u donjem delu leđa i stomaka. Zatim, javlja se i otežano mokrenje, a često je prisutna i povišena telesna temperatura. Prilikom mokrenja može da se javi gnoj ili krvavi iscedak. Ukoliko se ne krene na vreme sa lečejm, često prelazi u hronično oboljenje, koje se manifestuje blažim bolovima i manjim poremećajima mokrenja. Ponekad se javljaju i malaksalost i peckanje tokom ili nakon ejakulacije. Prostatis se može lako lečiti, ali pod uslovom da ga otkrijete na vreme i da znate od kog tipa bolujete.
Zašto su važni preventivni pregledi?
Preventivni pregledi su veoma korisni jer je to jedini način za rano otkrivanje bolesti. Ukoliko se ne otkrije odnosno ne leči na vreme može da se razvije karcinom. Inače, ukoliko se kancer otkrije u ranom stadiumu daje se odgovarajuca terapija i u tom slučaju je moguće potpuno izlečenje. Urolozi preporučuju da bi prvi preventivni pregled trebalo da se obavi sa 40 godina, dok se redovni godišnji pregledi savetuju muškarcima starijim od 50 godina.
Šta podražumeva preventivni pregled prostate?
Preventivni pregled podrazumeva pregled prostate, analizu antigena specifičnog za prostatu (PSA), ali i ultrazvučnu dijagnostiku. Ipak, pošto PSA nije specifičan pokazatelj prisustva tumora, te ne postoji granična vrednost, urolog će redovnim praćenjem te vrednosti utvrditi da li postoji povišen rizik za prisustvo kancera. Ultrazvučnim pregledom određuje se veličina prostate, tip rasta kao i stanje mokraćne bešike. Kod nas ćete prilikom pregleda dobiti sve informacije i o eventualnom postojanju uvećane prostate, a za dalje ćete se sa urologom dogovarati oko pregleda.