Pre početka svakog programa trebalo bi uraditi sistematski pregled kako bi se utvrdilo da li postoji istorija bolesti, ali i uvideti kakvo trenutno zdravstveno stanje osobe koja želi da se bavi rekreativno ili koja se bavi prosefionalno sportom
Rekreacija je jedan od najboljih vidova održavanja zdravih navika, ublažavanja stresa i podizanja kondicije. Za starije ljude odlična je zbog održavanja zdravlja zglobova i mišića i zato većina ljudi danas pribegava rekreaciji poput individualnih sportova odnosno trčanja, plivanja, vežbanja u teretani, ili ekipnih poput pilatesa, joge, košarke, fudbala, malog fudbala, odbojke. Pre početka svakog programa trebalo bi uraditi sistematski pregled kako bi se utvrdilo da li postoji istorija bolesti, ali i uvideti kakvo trenutno zdravstveno stanje osobe koja želi da se bavi rekreativno ili koja se bavi prosefionalno sportom.
Zašto treneri preporučuju lekarske preglede?
Treneri, profesionalni instuktori ili sportski stručnjaci ne bi smeli ni da prime osobu na trening dok im ne donese lekarsko uverenje od lekara sportske medicine. Zato oni i preporučuju lekarske preglede kako bi utvrditi trenutno zdravstveno stanje, rizike ili ograničenja pojedinaca. Na ovaj način se saznaje da li uje rekreativac imao neke ranije povrede ili operacije. Na osnovu testova se takođe procenjuje određen kondicioni nivo što kasnije olakšava ciljeve i motivaciju za ostvarivanje dobrih rezultata. Ujedno se kroz preglede određuje i izbor odgovarajućeg treninga i načina vežbanja. Testiranje rekreativaca i profesionalnih sportista se razlikuje iz razloga što sportisti svoje telo stavljaju u ogroman napor i zato obično postoji dve varijante testova koje bi preporučili svakome da ih uradi pre započinjanja sa vežbama.
Zašto su važni pregledi za rekreativce?
Pre nego što rešite da krenete na bilo koji trening trebalo bi znati da se na rekreaciju ne ide pre pregleda kod lekara sportske medicine. Inače i prema našem Zakonu jasno je definisano da sem aktivnih sportista i rekreativci treba da obave lekarski pregled, jer sistematski pregledi imaju prvenstvenu funkciju sprečavanja iznenadne srčane smrti.
Sistematski pregled aktivnih sportista
Za aktivne sportiste se Zakonom i Pravilnikom jasno definiše obim pregleda i njihova učestalost. Pregled aktivnih sportista treba da uradi lekar specijalista medicine sporta, svakih šest meseci i obuhvata:
Laboratorijske analize krvi i urina,
Opšti lekarski pregled sa EKG-om,
Spirometriju odnosno merenje kapaciteta pluća kao i otkrivanje i praćenje plućnih oboljenja
Ultrazvučni pregled abodmena -žučna kesa, jetra, slezina, pankreas, bubrezi i bešika
Ultrazvučni pregled srca.
Sistematski pregled za rekreativce
Lekar sportske medicine će rekreativce, posebno one preko 50 godina pitati da li pate od bolova u kičmi, rukama, kolenima, da li su imali ranije neke sportske povrede, a sistematski pregled za rekreativce obuhvata i:
Laboratorijske analize krvi i urina,
Opšti lekarski pregled sa EKG-om,
Ultrazvučni pregled abdomena (jetra, žučna kesa, pankreas, slezina, bubrezi i bešika).
Lekar je prof. dr Miodrag Drapšin, doktor medicinskih nauka iz oblasti fiziologije sporta i sportske medicine.