Zašto su preventivni pregledi važni i šta sve oni uključuju
Prema procenama Svetske zdravstvene organizacije sa sistematskim pregledima bi trebalo početi u dvadesetpetim odnosno tridesetim godinama života
Studije u zemljama koje ozbiljno investiraju u prevetivu i sistematske preglede poput Švedske, Norveške, Danske i Japana pokazuju da osobe koje polažu na prevetivu i sistematske preglede imaju duži životni vek, kvalitetniji život, vitalniji su i manje vremena provode u bolnicama ili na rehabilitaciji. Prema procenama Svetske zdravstvene organizacije sa sistematskim pregledima bi trebalo početi u dvadesetpetim odnosno tridesetim godinama života, jer redovni sistematski pregledi omogućuju da se mnoge bolesti spreče ili otkriju na vreme, jer tada je izlečenje moguće. Kroz sistematski pregled se kontroliše praktično ceo organizam i stoga je privatna Poliklinika najbolji izbor za obavljanje ove vrste preventivnog pregleda.
Koliko puta godišnje se radI sistematski pregled?
Redovan sistematski pregled je preporučljivo obaviti jednom godišnje, a on podrazumeva preglede kod lekara specijalista iz raznih oblasti medicine. Ovi pregledi su vrlo važni za zdravlje kako ljudima kojima koji su zdravi, tako i pacijentima koji pate od neke hronične boleste. Naši specijalisti vam nude vrhunske i profesionalne preglede, a uz to, pružamo i neuporedivo bržu uslugu u odnosu na pojedinačna zakazivanja u državnim medicinskim ustanovama.
Šta obuhvata sistematski pregled?
Sistematski pregled u našoj zdravstvenoj ustanovi su od strane naših stručnjaka osmišljena da daju najbolji kvalitet preventivnog pregleda za naše korisnike. Sadržana su u dva osnovna paketa ali svakako sadrže uzimanje svih laboratorijskih nalaza, koji će dati informacije o svim sistemima u organizmu, a potom i ultrazvučni pregled svih unutrašnjih organa, kao i UZ pregled dojke, štitne žlezde i pregled srca, EKG, merenje krvnog pritiska, antropometrijska merenja i zaključni internistički pregled u kom se sumira zdravstveno stanje naših korisnika i daju se preporuke za evrntualne terapije ili se upućuju na doddatne preglede kod subspecijalista. Trend da “veliki” broj lekara , a posebno specijalista učestvuje u samom pregledu , pokazao se kao nepotreban i najčešće smanjuje kvalitet same usluge, te smo se mi odlučili da internista (kao lekar koji će najsveobuhvatnije u odnosu na specijalizacijunkoju ima) uraditi pregled a po potrebi pacijenta, istog uputiti kod vrhunskih stručnjaka ukoliko za tim postoji potreba.
Šta je potrebno od nalaza?
Kompletna krvna slika, sedimentacija, šećer u krvi, bubrežne analize- urea, kreatinin, jetra AST, ALT, Masnoće u krvi holesterol, HDL holesterol, LDL holesterol, trigliceridi, pregled urina. Pregled stolice na skriveno krvarenje – hem check test. Ukoliko patite od neke hronične bolesti, bilo bi poželjno da ponesete raniju medicinsku dokumentaciju.
Da li smem da jedem pre pregleda?
Bilo bi poželjno da zbog UZ pregleda stomaka ne jedete pre sistematskog pregleda bar 4 do 5 sati, kao i da ne konzumirate gazirane napitke niti sokove. Preporuka je da dan pre sistematskog ne uzimate namirnice koje nadomaju poput zelene salate, krastavca, pasulja, kupusa, kelja…
Šta ako pijem lekove?
Ukoliko imate stalnu terapiju za krvni pritisak odnosno ubrzane otkucaje srca trebalo bi to da kažete medicinskoj sesti prilikom zakazivanja sistematskog, jer postoji grupa medikamenata čije se doze moraju postepeno smanjiti, isključiti ili zameniti da bi se dobila stvarna slika testa opterećenja. Žene ne bi trebalo da stavljaju vaginalne tablete bar dva dana pred ginekološki pregled, a sve zarad dobijanja prave slike ginekoloških analiza. Takođe, ako imate lekove za štitnu žlezdu, obavezno to i naglasite.
Šta da obučem?
Kako biste smanjili čekanje i olakšali i vama, ali i lekarima preporuka je da obučete jednostavnu garderobu poput donjeg dela trenerke, šireg duks, majice i patika. Ovo je posebno bitno kod testa opterećenja kako bi vam bilo udobno tokom hoda na pokretnoj traci, ali i zbog vađenja krvi.